Knižnica DISSO

Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. - 1. vyd. - Bratislava : Dr. Josef Raabe Slovensko, 2016. - 106 s. - ISBN 978-80-8140-244-9.
SLO

Anotácia:  Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 6. júla 2016 pod číslom 2016-17780/27322:1-10A0 s platnosťou od 1. septembra 2016.
Štátny vzdelávací program je záväzný dokument, ktorý stanovuje všeobecné ciele vzdelávania a kľúčové kompetencie, ku ktorým má vzdelávanie smerovať.
V školskom roku 2016/2017 budú všetky materské školy realizovať predprimárne vzdelávanie podľa ŠkVP vypracovaných v súlade so ŠVP pre predprimárne vzdelávanie v materských školách schváleným Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Obsah: Ciele výchovy a vzdelávania v materskej škole. Stupeň vzdelávania. Profil absolventa. Vzdelávacie oblasti. Vzdelávacie štandardy. Vyučovací jazyk. Organizačné podmienky na výchovy a vzdelávanie v materských školách. Povinné personálne zabezpečenie predprimárneho vzdelávania v materských školách. Povinné materiálno-technické a priestorové zabezpečenie predprimárneho vzdelávania. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní. Výchova a vzdelávanie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a zabezpečenie podmienok inkluzívneho vzdelávania. Zásady a podmienky pre vypracovanie školských vzdelávacích programov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50965 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Urdziková, Jana - Kordošová, Miroslava

Výchova a vzdelávanie k bezpečnému správaniu sa v predprimárnom vzdelávaní - prvý krok k celoživotnému vzdelávaniu BOZP : Správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Urdziková, Jana; Kordošová, Miroslava, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2018-31.12.2018. Bratislava : IVPR, 2018. - 158 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Anotácia:  Výchova a vzdelávanie budúcej generácie si vyžaduje náležitú pozornosť, pretože práve prostredníctvom procesu výchovy a vzdelávania sa formuje vzdelanostná úroveň budúcej generácie, ktorá bude v budúcnosti kreovať našu spoločnosť a tvoriť hodnoty. Preto ak chceme budovať a rozvíjať bezpečné správanie sa a obmedziť riziko vzniku úrazov, je potrebné učiť deti o bezpečnosti a ochrane zdravia už od malička. Stane sa tak prirodzenou súčasťou hier a ich života. Rozvojom správnych návykov v predprimárnom vzdelávaní získajú deti správny postoj k bezpečnosti a ochrane zdravia, čo si so sebou ponesú ďalej do pracovného života. A zásady bezpečného správania tak, budú považovať za niečo úplne automatické a prirodzené.
Výskumná úloha poskytuje analýzu súčasného stavu výchovy a vzdelávania v materských školách na Slovensku. Prináša pohľad na výchovno-vzdelávacie programy, štátny a školský vzdelávací program, ktoré sa v zmysle školského zákona uplatňujú v predprimárnom vzdelávaní.
Preskúmanie jednotlivých vzdelávacích oblastí vo vzdelávacích programoch priblížil, v akom rozsahu sa deti vychovajú a vzdelávajú v témach bezpečnosti a ochrany zdravia v materských školách. Analýzu sme doplnili a rozšírili o zistenia a závery zo systémov predškolskej výchovy a vzdelávania k BOZP vo vybraných krajinách EÚ ako aj o štatistické údaje o školských úrazoch a úrazoch maloletých detí v bežnom živote. Na základe zistení sme navrhli oblasti tém výchovy a vzdelávania k bezpečnému správaniu sa detí v predprimárnom vzdelávaní, navrhli a vytvorili vzdelávacie nástroje pre vybrané témy výuky bezpečnosti a ochrany zdravia a pripravili ukážkové vzdelávacie aktivity, ktoré sme experimentálne overili vo vybraných materských školách v Bratislavskom kraji. Záver výskumnej správy tvorí syntéza zistení, prínosy a odporúčania pre zlepšovanie vo výchove a vzdelávaní detí v oblasti a témach bezpečnosti a ochrane zdravia.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 51010 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT